| Toshiba Satellite T135-S1330 TruBrite 13.3-Inch Ultrathin Laptop (Black) |
Technical Details
- 1.3GHz Intel Pentium SU4100 Processor
- 4GB 204-Pin DDR3 SO-DIMM Memory
- 500GB Serial ATA Hard Disk Drive (5400RPM); 802.11b/g/n wireless LAN
- 13.3" LED (16:9) 1366x768 Display; Intel Graphics Media Accelerator 4500M
- Window 7 Home Premium 64-bit
Product Description
Satellite® T135 Series laptops are ultrathin PCs built for your life on the go—and on a budget. Our thinnest, lightest Satellite® models yet, they offer the battery life rating and lightweight portability you want, with performance you’d expect from bigger machines. So they have horsepower to handle the day’s tasks or evening’s entertainment, plus a great communications package to keep you effective, online and in touch. And with the 13.3" LED-backlit display and ultra-portable design it fits your lifestyle and into spaces other PCs can’t. Power-efficient processors are ideal for students or fast-moving pros who want long battery life rating. New Toshiba productivity applications—Bulletin Board and Reeltime™—help simplify your day. And a comfort-driven, eco-focused design not only earns major props from people, but our planet too.Toshiba Satellite T135: Ultra-Thin Portability with Long Battery Life and 13.3-Inch Screen
The full-sized keyboard makes it comfortable for extended on-the-go typing (see larger image). |
Key Features
- Energy efficient, dual-core 1.3 GHz Intel Pentium SU4100 processor with ultra-low voltage for extended battery life (800 MHz front-side bus and 2 MB L2 cache). Designed for use in ultra-thin laptops to balance the competing needs of high performance with battery consumption, this ULV Pentium features Intel SpeedStep technology, helping your system to dynamically adjust processor voltage and core frequency to decrease power consumption and heat production.