Toshiba Satellite P505D-S8000 TruBrite 18.4-Inch Laptop (Black/Silver)
3/17/2010
Product By Toshiba
Available From 16 Sellers
Technical Details
  • 2.3GHz AMD Turion II Dual-Core Mobile M520 Processor
  • 4GB 200-Pin DDR2 SO-DIMM Memory
  • 500GB Serial ATA Hard Disk Drive (5400RPM); DVD Super Multi Drive
  • 18.4" CCFL (16:9) 1680x945 Display; ATI Radeon HD 4200 Graphics
  • Window 7 Home Premium 64-bit
Product Description
Toshiba Satellite P505D: Exceptional Power and Extra-Large 18.4-Inch Screen
The Satellite P505 is a portable alternative to a desktop PC thanks to its HD+ 18.4-inch display.
Key Features
    Learn More
  • 2.3 GHz AMD Turion II Dual-Core Mobile M520 processor with 1 MB L2 cache for excellent multi-tasking. And it's designed to handle simultaneous 32- and 64-bit computing with no degradation in performance.
    Learn More
  • 4 GB of RAM (800 MHz; upgradeable to 8 GB)